Przezczaszkowa stymulacja magnetyczna (ang. transcranial magnetic stimulation – TMS) jest bezpieczną metodą terapeutyczną. Stanowi alternatywny sposób leczenia niektórych zaburzeń psychicznych. TMS został oficjalnie dopuszczony przez Amerykańską Agencję ds. Żywności i Leków (FDA) do leczenia lekoopornej depresji. W wielu krajach jest refundowany, ale niestety nie w Polsce. Obecnie w psychiatrii najczęściej mają zastosowanie dwa rodzaje TMS:
rTMS (ang. repetitive transcranial magnetic stimulation) – TMS w postaci powtarzanych serii impulsów magnetycznych o częstotliwości 10 Hz (tzw. wysoka częstotliwość) lub 1 Hz (tzw. niska częstotliwość);
iTBS (ang. intermittent theta burst stimulation) – TMS w postaci przerywanej stymulacji seriami theta o częstotliwości 50 Hz. Najnowsze badania naukowe wskazują na taką samą skuteczność stymulacji iTBS w porównaniu z klasycznym rTMS. Dzięki wyższej częstotliwości stosowanego pola i krótkiego czasu trwania sesje iTBS można wykonywać wiele razy w ciągu dnia – tzw. accelerated iTBS. Jako pierwsi w Polsce wykonujemy komercyjnie sesje iTBS.
FILM 1: Co to jest TMS
FILM 2: Demonstracja przebiegu stymulacji
TMS to metoda oparta na wykorzystaniu pola magnetycznego oraz zjawiska indukcji elektromagnetycznej do precyzyjnej neuromodulacji aktywności neuronalnej mózgu. Aparat wytwarza krótkie impulsy magnetyczne o mocy porównywalnej z rezonansem magnetycznym. Bezboleśnie penetrują one tkankę mózgową na głębokości ok. 3 cm, indukując w neuronach tzw. prąd depolaryzacyjny. W ten sposób możemy pobudzać aktywność kory mózgowej w miejscu stymulowanym oraz na drodze modulacji transsynaptycznej wpływać na aktywność sąsiednich struktur mózgu.
Uważa się, że TMS powoduje zwiększenie wydzielania substancji neuroprotekcyjnych i neuroprzekaźników w mózgu takich jak np. serotonina oraz pobudza procesy powstawania nowych komórek nerwowych.
PSYCHIATRIA:
NEUROLOGIA:
Najbardziej sprawdzony, zatwierdzony przez FDA do leczenia lekoopornej depresji. Sesje wykonywane są raz dziennie i trwają ok 20 minut. Terapia trwa 20 dni roboczych. Skuteczność leczenia ok. 45 %.
Skumulowany iTBS. Cztery kilkuminutowe sesje iTBS dziennie w odstępie 15 minut. Czas trwania terapii 5 dni. Skuteczność leczenia ok. 50 %.
Skumulowany intensywny iTBS wg. protokołu stymulacji opracowanego na Uniwersytecie Stanforda (SAINT-TRD). Dziesięć kilkuminutowych sesji iTBS dziennie wykonywanych co godzinę. Jest to prawdopodobnie najbardziej efektywna terapia przeciwdepresyjna na świecie – skuteczność leczenia ok. 90%.
Nasz login to: dr.sulik
Jedynym bezwzględnym przeciwwskazaniem do TMS jest obecność materiałów ferromagnetycznych w głowie (z wyjątkiem materiałów dentystycznych) – np. implanty ślimakowe, klipsy naczyniowe.
Ze względu na bezpieczeństwo, nie zaleca się wykonywania TMS u osób:
Nie jest potrzebne żadne skierowanie. Konieczna jest odbycie rozmowy kwalifikacyjnej z psychiatrą (w gabinecie lub telemedycznie). Do zabiegów kwalifikuje dr Piotr Sulik. Proszę przygotować do wglądu dokumentację lekarską, jeśli takowa jest – zwłaszcza wypisy ze szpitali psychiatrycznych i wyniki badań obrazowych mózgu (tomograf, rezonans, EEG)
W przypadku wysokich częstotliwości (50 Hz, 10 Hz) w trakcie sesji pacjent czuje rodzaj drażnienia/skubania stymulowanej okolicy – zwłaszcza na początku sesji, ale jest to „do zniesienia”. Po kilku minutach dochodzi do tzw. habituacji czyli przyzwyczajenia się do bodźca i odczucia bólowe niemal ustępują. Nigdy nie zdażyło nam się przerwać zabiegu z powodu bólu. Paracetamol przyjęty na 30 min przed sesją poprawia komfort pacjenta.
W przypadku niskich częstotliwości (1 Hz) w protokole leczenia nerwicy natręctw nie ma żadnych doznań bólowych a wręcz chorzy mówią o wyjątkowej przyjemności i odczuciu „ulgi” w trakcie wykonywanej sesji.
Najczęściej poprawy następują po 12-15 sesjach. Część chorych poprawia się między 20-30 sesją. Stosujemy zasadę, iż przerywamy terapię, jeśli nie widzimy jakiejkolwiek poprawy po wykonaniu 20 sesji.
To zależy od stosowanego protokołu ale też wielu innych czynników. Uważa się, że ok 50% chorych na depresję lekooporną reaguje poprawą nastroju. 1/3 tych pacjentów osiągnie całkowitą remisję (wyleczenie).
W 2019r. grupa naukowców z najlepszej na świecie uczelni medycznej – Uniwersytetu Stanforda, opublikowała wyniki badań (SAINT-TRD) specjalnie opracowanego bardzo intensywnego protokołu leczenia iTBS, w którym aż 90% chorych na depresję osiągnęło remisję (pełne wyzdrowienie). Jest to prawdopodobnie najbardziej skuteczna w historii psychiatrii terapia przeciwdepresyjna. Protokół SAINT-TRD trwa 5 dni z rzędu a stymulację przeprowadza się 10 razy dziennie. Wykonujemy go w naszym gabinecie.
Dla podtrzymania efektu zaleca się wykonywanie tzw. sesji powtórkowych (rTMS maintenance) przynajmniej raz w miesiącu (1 sesja) w pierwszym półroczu po osiągnięciu poprawy. Następnie raz na dwa miesiące. Po roku można zakończyć terapię. W indywidualnych przypadkach można wykonywać sesje powtórkowe częściej.